KNIHA „UŽ SE NECHCI BÁT“

Bolo mi cťou podieľať sa na terapeutickej knihe „Už se nechci bát“, psychologičky a priateľky Veroniky Peškovej, ilustrovaním sady kariet.
Kniha je zameraná na zvládanie strachov, ktoré v menšej či väčšej miere ovládajú každého z nás. Je v nej obsiahnutých 21 procesov s podrobným postupom ako s daným strachom pracovať. Patrí k nej zároveň pracovný zošit, dve sady kariet pre ženy aj mužov (tie ilustroval muž, keďže energie pohlaví a vnímanie strachu sú odlišné) a jedna karta na prácu s detskými strachmi, tá spolu so ženskou sadou bola vytvorená mnou. K setu sú nahraté aj meditácie k dvom procesom, ku ktorým neodmysliteľne patria.

Sada kariet pre ženy, autor: Jana Sedlářová

Text ku knihe z čias, keď ilustrácie vznikali:

Sedím v kaviarni pri šálke zázvorového čaju, pri nohách cestovná taška. S úsmevom na tvári bilancujem život pred ilustrovaním tejto knihy a po nej. Spomínam na dievča, ktoré vo mne žilo na začiatku cesty, keď sa mi ozvala psychologička Veronika. Áno, jej prvá správa patrí do sféry medzi nebom a zemou. Dve duše, ktoré sa na diaľku spojili v jednu a spoločnou predstavou krok po kroku tvorili kresby ku každej časti terapie.

Volám sa Janka, som jednoduché dievča pretĺkajúce sa životom, ktoré v sebe nieslo strachy ako jedna z mnohých. Zamilovala som si svet farieb, objavila som v ňom osobný rozhovor, keď pocity nadobúdajú na plátne tvar. Tvorenie mi spevom spríjemňujú zebričky Kuko a Ella. Maľujem energetické obrazy rôznymi technikami – akrylovými farbami, olejovým a suchým pastelom, farbičkami zase rada dávam príbehom dušu.

Ilustrácie kariet vznikli farebnými ceruzkami pre lepšie znázornenie detailov a tieňovanie. Každá nová kresba bola pre mňa výzvou, keďže som postupne objavovala samu seba a ponárala sa do hĺbok vlastného Ja. Vynára sa príbeh mladej ženy Matildy kráčajúcej lesom, na ktorej sa stretáva tvárou v tvár so svojimi strachmi. Negatívny aspekt som znázornila havranom. Napriek jeho zápornému stvárneniu pomáha žene nájsť samu seba (je to jedno z mojich obľúbených zvierat). Kreslením som obrázky naciťovala a zmeny badala každou časťou terapie. Kniha ma formovala a posúvala cez neprebádané územia vlastnej duše, tam, kde sa človek bojí vkročiť. Prekrýva to radšej peknou náplasťou, ktorá podstatu strachu nerieši. Strach sa procesom liečenia menil z neistoty v silu osobnosti. Do každej karty som vložila odkaz, aby v sprievode knihy pomáhali tým, ktorí so svojimi strachmi bojujú denne a bránia im v ceste za skutočnými prianiami.

Sama som sa stala otrokom práce, ktorá ma nenapĺňala a po zlej skúsenosti vo vzťahu žila bez odvahy na šancu pre vzťah nový. Tým, že som dobrovoľne prijala to, čo sa zdanlivo zmeniť nedalo, vytvorila som si svet v bubline, pričom ich jediným menovateľ bol strach.

Dopíjam čaj a presúvam sa na vlak smerom k môjmu novému životu. Do nového mesta, kam sa moje nohy báli vkročiť, k partnerovi, ktorému sa moje srdce bálo otvoriť a k priateľke, ktorá mi vďaka tejto knihe bola dopriata. Ďakujem! Dnes pomocou Veroniky vidím aké dôležité je v strachu nájsť svoje bloky a skúmať ich podstatu. Napriek tomu, že strach sa v živote obísť nedá,  dnes viem, že je možné mu úspešne čeliť. Čeliť tým, že si strachy priznáme a pracujeme s nimi, zmena nastáva zvnútra, len my sami sme zodpovední za chod svojho života.

V skutočnosti nestrácame nič, keďže žiadne istoty nevlastníme, život je pohyb, zmena, každý deň prichádza príležitosť ako byť lepším, bližším a úprimnejším k sebe samému. Rodíme sa bez strachu, pestujeme si ho životom. Každý máme kľúč v sebe a jedine my si môžeme  „spísať“ vlastné priania a dostať od života viac.

Prajem vám šťastnú cestu pri spoznávaní svojich strachov a túžob 🙂

Janka Sedlářová (2015)

S autorkou, Mgr. Veronikou Peškovou (vpravo), na krste knihy 1. 12. 2018

Knihu si môžete objednať na stránke:

https://www.gaiaporadna.cz/kniha-uz-se-nechci-bat/